ورود به سایت

کتاب اتمسفر زمین

در تاریخ : 11.03.95
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 1198
اتمسفر به لايه‎هاي هم مرکز با خصوصيات شيميايي و فيزيکي متفاوت تقسيم مي شود. براي بررسي انتشار موج، دو لايه بنامهاي ترپوسفر و يونوسفر که شرايط متفاوتي دارند در نظر گرفته مي شود. تروپسفر پايين ترين قسمت اتمسفر زمين است و از سطح زمين تا حدود چهل کيلومتر بالاي آن توسعه مي يابد. در اين لايه اساساً انتشار موج به بخار آب و درجه حرارت وابسته است. از تروپسفر تا ارتفاع هزار کيلومتري بالاي سطح زمين هم يونوسفر ناميده شده است که موج هنگام انتشار در اين لايه توسط ذرات آزاد باردار تحت تاثير قرار مي گيرد.
ضريب انکسار با افزايش ارتفاع کاهش يافته و در حد بالاي تروپسفر تقريباً يک مي گردد. نزديک به نود درصد جرم اتمسفر در زير ارتفاع شانزده کيلومتري است و نزديک نود و نه درصد جرم اتمسفر زير سي کيلومتر قرار دارد. براي طيف فرکانس راديويي امواج الکترومانيتيک محيط تروپسفر پراکنده کننده نمي باشد، يعني ضريب انکسار به فرکانس وابسته نمي باشد. بلکه به فشار هوا، درجه حرارت و فشار بخار آب وابسته است. بعلت رفتار ديناميکي تروپسفر، مدوله کردن ضريب انکسار مشکل است. يونوسفر را به عنوان قسمت بالاي اتمسفر مي شناسيم، جايي است که بقدر کافي الکترون و يون حضور دارند و به امواج راديويي منتشر شده اثر مي گذارند، يون و الکترون از برخورد تابش اشعه‎هاي خورشيدي با گازهاي لايه يونوسفر توليد مي شود.
**********************************************************************************************از اینجا دانلود کنید - کتاب مرجع اتمسفر زمین


با ما در ارتباط باشید: irangeomatics4u@gmail.com - 09900213878

***********************************************************************************************
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

اطلاعات

ارسال نظر به این پست پس از 365 روز پس از انتشار امکان پذیر می باشد
آخرین محصولات فروشگاه