اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 2884
  • نويسنده: irangeo
  • تاريخ: 6-08-1396, 12:03
[rating-type-1]
[/rating-type-1] [rating-type-2]
  • [rating-plus]Like[/rating-plus]
[/rating-type-2] [rating-type-3]
  • [rating-minus]امتیاز منفی[/rating-minus]
  • [rating-plus]امتیاز مثبت[/rating-plus]
[/rating-type-3]
6-08-1396, 12:03

کتاب تئوری خطاها

دسته بندی: کتاب و جزوات درسی, کارشناسی, صفحه اصلی

کتاب تئوری خطاها

درس تئوری خطاها یکی از دروس مهم و کاربردی رشته مهندسی نقشه‌برداری بوده و به عنوان پیش نیاز درس تعدیل و سرشکنی شناخته می‌شود. در این درس مفاهیم بسیار مهمی همانند خطا، دقت، صحت، انتشار خطا و قوانین واریانس و کوواریانس مورد مطالعه قرار می‌گیرند. بدلیل پر اهمیت بودن این درس و همچنین کمبود منابع فارسی مناسب در این زمینه و نیز بدلیل پر محتوا بودن منابع خارجی، بنده را بر آن داشت تا کتاب حاضر را تهیه و تدوین نمایم. در نگارش این کتاب از تجربیات خود در امر تحصیل و تدریس در زمینه تئوری خطاها و تعدیل و سرشکنی و نیز سایر منابع فارسی و انگلیسی استفاده نمودم. فصل‌بندی کتاب و همچنین مطالب داخل آن، بگونه‌ای تدوین شده است تا نیاز دانشجویان و محققین عرصه مهندسی نقشه‌برداری را تا حد ممکن بر طرف سازد.
این کتاب در پنج فصل تهیه شده است. در فصل اول به بررسی خطا پرداخته شده و مفاهیم دقت و صحت معرفی می‌شوند. در فصل دوم مفاهیم آماری مورد نیاز جهت بحث‌های تئوری خطاها آورده شده است. بخش سوم انواع توزیعات کاربردی و مهم مورد استفاده در مهندسی نقشه‌برداری را مورد مطالعه قرار داده است. در بخش چهارم به معرفی و بررسی مفهوم انتشار خطا پرداخته شده و با ارائه مثال‌هایی به بررسی ابعاد مختلف این روش پرداخته شده است. سرانجام در بخش پنجم مفهوم کمترین مربعات بصورت ساده و مختصر مورد مطالعه قرار گرفته است. همچنین کتاب دارای دو ضمیمه در مورد جداول توزیع آماری و همچنین جبر خطی و ماتریسی می‌باشد.
طبیعتاً هیچ نوشته‌ای خالی از خطا و اشتباه نیست و با وجود دقتی که در تهیه مطالب این کتاب مبذول شده است، باز هم خطاهایی را در بر خواهد داشت. لذا از خوانندگان محترم، محققین و پژوهشگران گرامی تقاضا می‌گردد انتقادات سازنده خود را به سمع و نظر اینجانب برسانند تا در ویرایش‌های بعدی مد نظر قرار گیرد.
در پایان بر خود لازم می‌دانم از زحمات کلیه اساتید بزرگوارم در طول دوران تحصیل، همچنین از دوستان و همکارانم تشکر و قدردانی نمایم. همچنین از همسر عزیزم که همواره پشتیبان من بوده و در تهیه این کتاب بسیار به بنده کمک و یاری رساندند، تشکر می‌کنم.


میر رضا غفاری رزین
mirreza_ghaffari@yahoo.com


مقدمه
نقشه‌برداری علم و تکنیک تعیین دقیق موقعیت سه بعدی نقاط روی زمین می‌باشد که هدف آن انجام مشاهداتی نظیر اندازه‌گیری طول و زاویه بین نقاط مذکور برای تهیه نقشه است. به عبارت دیگر نقشه‌برداری عبارت است از علم و فن نمایش عوارض زمین روی کاغذ و پیاده کردن طرح‌های ایجاد شده در روی نقشه به روی زمین. رشته مهندسی نقشه‌برداری که امروزه گاهی اوقات مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک نیز خوانده می‌شود در برگیرنده کلیه فعالیت‌هایی است که به نوعی منجر به برآورد مختصات یک یا چند نقطه از سطح زمین می‌گردد. امروزه با گسترش دامنه فعالیت‌های مهندسی ‌نقشه‌برداری شاهد حضور آن در سایر کاربردهای علمی-تحقیقاتی و صنعتی اعم از کنترل سدها، برج‌های بلند، هدایت هواپیماها، پیش‌بینی زلزله، باستان‌شناسی، ساخت قطعات صنعتی و .... می‌باشیم. به همین سبب شاید بتوان نام مهندسی ژئودزی و ژئوماتیک را دارای وجه تسمیه مناسب‌تری برای این رشته دانست.
شاید بتوان این موضوع را بیان داشت که بدست آوردن مشاهده جهت تعیین موقعیت سه بعدی که اصلی‌ترین هدف رشته نقشه‌برداری را دربر می‌گیرد از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است، زیرا که با کمک مشاهدات بدست آمده از طبیعت فیزیکی (با تجهیزات ساخته دست بشر) و نیز استفاده از ارتباط مابین مشاهدات و مجهولات، می‌توان با روش‌های مختلف ریاضی و هندسی موقعیت سه بعدی را تعیین کرد. اما در این میان عوامل مختلفی وجود دارند که بر چگونگی بدست آوردن موقعیت تاثیرات عمده‌ای خواهند داشت به عنوان مثال: چگونگی انجام مشاهدات (روش‌های جمع‌آوری)، نوع مشاهدات، تعداد مشاهدات، ابزارهای لازم جهت انجام مشاهدات، مدل‌های ریاضی مورد استفاده جهت برآورد مجهولات و از همه مهمتر دقت مجهولات مورد نظر (موقعیت‌های سه بعدی). دقت مفهومی است که در بدست آوردن مجهولات از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد چه اگر همه مراحل مورد نظر بدرستی انجام گیرد اما دقت لازم در مجهولات حاصل نشود موقعیت‌های بدست آمده کارایی چندانی نخواهند داشت. البته لازم بذکر است که دقت و مفهوم آن و چگونگی دست‌یابی به دقت‌های مورد نظر به عوامل مختلفی مانند: نوع مشاهدات، روش‌های اندازه‌گیری، مدل‌های ریاضی و ترم‌های موجود در آن و .... بستگی خواهد داشت که در قسمت‌های مختلف این کتاب در مورد آنها توضیح داده خواهد شد.
مفهوم دقت معمولاً هم ارز با مفهوم خطا بکار برده می‌شود مثلاً دقت بالا معادل با خطای کمتر و برعکس آن مد نظر می‌باشد. خطا خود مفهومی است که به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت و مهمترین تاثیر آن در برآورد مجهولات (موقعیت‌های سه بعدی) خواهد بود. شاید یکی از مهمترین مراحل در بدست آوردن مجهولات با دقت بالا، شناخت منابع خطاها، انواع خطاها و چگونگی تاثیر این خطاها بروی مشاهدات و در نتیجه مجهولات خواهد بود. با توجه به این نکته که مشاهده اصلی‌ترین و مهمترین ابزار جهت تعیین مجهولات می‌باشد در نتیجه وجود عوامل مختلف خطا در مشاهدات منجر به پایین آمدن دقت مجهولات خواهد شد، در واقع هرگونه خطا در مشاهدات مستقیماً بر برآورد مجهولات اثرگذار خواهد بود. بنابراین بدست آوردن مشاهدات با کمترین خطا و یا استفاده از روش‌های مختلف جهت کاستن اثر خطا بروی مجهولات از اهمیت ویژه‌ای در نقشه‌برداری برخوردار است.***********************************************************************************************************************
++++++++++++++++++++++++++++++++ قیمت این محصول 25000 تومان می باشد ++++++++++++++++++++++++


لطفا از اینجا دانلود کنید. کتاب تئوری خطاها دکتر غفاری رزین
جهت تهیه هارد کپی کتاب و ارسال پستی آن با شماره 09120372691 تماس حاصل فرمایید.


++++++++++++++++++++++++++++++++ قیمت این محصول 2500 تومان می باشد ++++++++++++++++++++++++


از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر جمور
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر نجفی علمداری
از اینجا دانلود کنید - جزوه مهندس راستگو
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر سحابی


با ما در ارتباط باشید: irangeomatics4u@gmail.com - 09900213878

***********************************************************************************************************************
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
هر دو کد داده شده را وارد نمائيد: *

کلید واژه های مهندسی ژئودزی

اخبار جدید

^