پارس دیتالایف
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 3090
  • نويسنده : irangeo
  • تاريخ : 3-09-1396, 19:37
[rating-type-1]
[/rating-type-1] [rating-type-2]
  • [rating-plus]Like[/rating-plus]
[/rating-type-2] [rating-type-3]
  • [rating-minus]امتیاز منفی[/rating-minus]
  • [rating-plus]امتیاز مثبت[/rating-plus]
[/rating-type-3]
3-09-1396, 19:37

کتاب ژئودزی ریاضی

دسته بندی : کتاب و جزوات درسی, کارشناسی, کارشناسی ارشد, صفحه اصلی

کتاب ژئودزی ریاضیبسمه تعالی
اَلعِلمُ قاتِلُ الجَهلِ؛
دانش، نابود كننده نادانى است. حضرت علی (ع)

پیشگفتار
درس محاسبات ژئودزی و سیستم‌های تصویر یکی از دروس پایه و مهم دوره کارشناسی مهندسی نقشه‌برداری است. هدف از این درس آشنایی دانشجویان با مفاهیم مهمی همچون مختصات و سیستم‌های مختصات مورد نیاز در ژئودزی، محاسبات مختصات بروی بیضوی دورانی، سیستم تصویر و اهمیت آن در ژئودزی و نیز مدل‌های ریاضی مورد نیاز در شبکه‌های ژئودزی می‌باشد. اهمیت بسیار زیاد این درس برای دانشجویان رشته مهندسی نقشه‌برداری و از طرفی کمبود منابع فارسی معتبر و مدون در این زمینه، بنده را بر آن داشت تا کتابی در این زمینه بنگارم. در تالیف این کتاب از منابع و مراجع خارجی جدید و بروز ژئودزی استفاده شده است تا مفاهیم ارائه شده کاملاً منطبق بر استانداردهای علمی روز دنیا باشد. در مورد منابع داخلی بایستی به جزوه دست‌نویس بسیار علمی و پر مفهوم ژئودزی 2، نوشته استاد فرهیخته و فرزانه و پدر علم ژئودزی ایران دکتر محمود محمدکریم اشاره کرد. در نگارش این کتاب از بخش‌های مختلف این جزوه استفاده شده و در جاهای لازم، نگارنده براساس تجربه علمی خود و همچنین با استفاده از منابع خارجی، بخش‌هایی را به آن اضافه کرده است. با توجه به اینکه ژئودزی دانشی است که بکمک علم ریاضی، فیزیک زمین را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد، به همین جهت عنوان کتاب بصورت ژئودزی ریاضی انتخاب شده است. مفاهیم مورد بررسی در کتاب نیز بیشتر بر پایه روابط ریاضی استوار است تا بتوان درک مناسبی از این مفاهیم ایجاد نمود.
این کتاب در 6 فصل تالیف شده است. در فصل اول کتاب با عنوان مفاهیم پایه و اولیه، تعاریف مقدماتی و اصطلاحات اساسی که موررد نیاز مهندسین نقشه‌برداری جهت درک مفاهیم ژئودزی است، گنجانده شده است. فصل دوم کتاب با عنوان سیستم‌های مختصات در ژئودزی به بررسی انواع سیستم‌های مختصات مورد نیاز در نقشه‌برداری و ژئودزی پرداخته و روابط ریاضی موجود را مورد بحث قرار می‌دهد. در فصل سوم با عنوان هندسه بیضوی مرجع، چگونگی محاسبه مختصات منحنی‌الخط و کارتزین بروی بیضوی مورد بحث قرار گرفته و در ادامه در مورد سطوح مختصات ژئودتیک، منحنی‌های واقع بر سطح بیضوی و همچنین مسائل مستقیم و معکوس توضیح داده شده است. فصل چهارم با عنوان تئوری سطح گاوس، بطور کامل به مباحث هندسه دیفرانسیل بیضوی پرداخته و مفاهیم مورد نیاز بطور کامل شرح داده شده است. در فصل پنجم با عنوان سیستم‌های تصویر، به بررسی کامل سیستم‌های تصویر مورد نیاز در ژئودزی پرداخته و بصورت ریاضی، مفاهیم مرتبط با آن شرح داده شده است. در این فصل سیستم تصویر مخروطی لامبرت و نیز سیستم تصویر مرکاتور بصورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است. سرانجام فصل ششم با عنوان شبکه‌های مسطحاتی ژئودزی و محاسبات سرشکنی، به بررسی انواع مدل‌های ریاضی موجود در حالت شبکه‌های دو و سه بعدی پرداخته و روابط ریاضی مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده است. همچنین کتاب دارای چهار ضمیمه مهم و کاربردی است که مطالعه آنها موجب درک هر چه بهتر مفاهیم موجود در داخل آن خواهد شد.
در تالیف این کتاب سعی شده است تا مطالب موجود در آن بگونه‌ای تنظیم گردد تا منطبق بر سر فصل‌های دروس کارشناسی مهندسی نقشه‌برداری باشد تا دانشجویان و محققان عرصه مهندسی نقشه‌برداری و ژئودزی کشور بتوانند از آن بهره‌مند گردند. تجربه نشان داده است هر نوشته‌ای حتی بصورت دقیق، خالی از اشتباه و خطا نخواهد بود. طبیعتاً کتاب حاضر نیز از این قاعده مستثنی نیست و با وجود دقت بسیار زیادی که در نگارش آن شده است باز هم دارای ایراد و اشکال خواهد بود. لذا از تمامی اساتید، دانشجویان، محققان و پژوهشگران عرصه مهندسی نقشه‌برداری کشور درخواست می‌گردد تا نظرات و انتقادات سازنده خود را به سمع و نظر اینجانب برسانند تا در ویرایش‌های بعدی مد نظر قرار گیرد.
در پایان بر خود لازم و واجب می‌دانم از تمامی اساتید، دوستان و همکارانی که در نگارش و ویرایش این کتاب به بنده کمک و یاری رساندند، تشکر و قدردانی نمایم.

میر رضا غفاری رزین
زمستان 1396
[email protected]مقدمه
ژئودزی (Geodesy) دانشی است که در مورد شکل و ابعاد زمین، میدان ثقل زمین و همچنین تغییرات زمانی و مکانی آن بحث و بررسی می‌کند. این تعریف بیانگر گستره بسیار وسیع و پهناور دانش ژئودزی است. این دانش گسترده و وسیع را می‌توان به شاخه‌های مختلفی همانند ژئودزی هندسی (Geometric Geodesy)، ژئودزی فیزیک (Physical Geodesy) و ژئودینامیک (Geodynamic) تقسیم‌بندی نمود. ژئودزی هندسی شاخه‌ای از ژئودزی است که در مورد هندسه زمین (شکل و ابعاد آن) بحث و بررسی می‌کند. این بررسی با استفاده از روش‌های کلاسیک نقشه‌برداری همانند شبکه‌های ارتفاعی یا مسطحاتی و یا روش‌های نوین همانند شبکه‌های سه بعدی صورت می‌گیرد. در هر دو حالت ایجاد نقاط ثابت مختصات‌دار دقیق از اهداف اصلی ژئودزین‌ها می‌باشد. مختصات عدد یا مجموعه‌ای از اعداد است که به یک نقطه در فضا اختصاص داده می‌شود. این تعریف جامع نشان‌دهنده ارتباط مابین دو علم هندسه و ریاضیات است و نکته اساسی در ایجاد نقاط ثابت مختصات‌دار، چگونگی اعتباردهی به آنهاست. اعتبار هر مختصاتی به سیستم مختصات آن وابسته است. اگر سیستم مختصات بدرستی تعریف گردد در این صورت می‌توان از این مختصات‌ها بدرستی استفاده نمود.
نکته بسیار مهم دیگر در شاخه ژئودزی هندسی، نمایش دادن شکل کلی زمین با استفاده از یک شکل هندسی (Geometrical Figure) خاص است. براساس مشاهدات بدست آمده، زمین در تقریب اول می‌تواند توسط یک کره با شعاع معلوم نمایش داده شود. بررسی‌های علمی نشان داده است که شکل زمین از حالت کره خارج بوده و تا حدود زیادی نزدیک به شکل یک بیضوی دورانی دو یا سه محوری است. استفاده از کره یا بیضوی جهت نمایش دادن شکل هندسی زمین بستگی به دقت مورد نیاز و اهداف عملی دارد. تمامی محاسبات مربوط به مختصات مسطحاتی بروی شکل هندسی زمین صورت می‌گیرد. مرحله بسیار مهم پس از تعیین مختصات بروی شکل هندسی، انتقال آن بروی صفحه نقشه می‌باشد. در این انتقال بدلیل کاهش یک بعد از فضا (انتقال از فضای سه بعدی زمین به فضای دو بعدی نقشه) تغییراتی در اطلاعات موجود صورت می‌گیرد. از دست رفتن اطلاعات ممکن باعث ایجاد اعوجاج بروی نقشه گردد که جهت جلوگیری از چنین وضعیتی معمولاً از سیستم‌های تصویر در نقشه‌ها استفاده می‌شود. انواع مختلف و متفاوتی از سیستم‌های تصویر در ژئودزی بوجود آمده و برحسب کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنین ژئودزی در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.


***********************************************************************************************************************
++++++++++++++++++++++++++++++++ قیمت این محصول 50000 تومان می باشد ++++++++++++++++++++++++از اینجا دانلود کنید - کتاب ژئودزی ریاضی

جهت تهیه نسخه چاپی کتاب و ارسال پستی آن با شماره 09120372691 تماس حاصل فرمایید. قیمت نسخه چاپی بهمراه پست پیشتاز 50000 تومان می‌باشد.


با ما در ارتباط باشید: [email protected] - 09900213878

**********************************************************************************************************************
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

نظرتان درباره کتاب ژئودزی ریاضی که توسط دکتر میر رضا غفاری رزین تهیه و تالیف شده چه می باشد؟

کتاب بسیار پرمحتوایی است و نیازهای جامعه مهندسی نقشه برداری را در این محتوا می تواند پر کند.
کتاب بسیار پرمحتوایی است ولی نیازمند برخی تغییرات و تصحیحات علمی و نگارشی می باشد.
کتاب از لحاظ محتوایی ضعیف بوده و با نیازهای روز جامعه مهندسی نقشه برداری مطابقت ندارد.
کتاب از لحاظ محتوایی ضعیف بوده و نیازمند برخی تغییرات و تصحیحات علمی و نگارشی می باشد.