» » پاورپوینت کاربردی در زمینه تئوری برآورد (ویژه مهندسین نقشه برداری)
پارس دیتالایف
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 490
  • نويسنده : irangeo
  • تاريخ : 28-04-1398, 11:44
[rating-type-1]
[/rating-type-1] [rating-type-2]
  • [rating-plus]Like[/rating-plus]
[/rating-type-2] [rating-type-3]
  • [rating-minus]امتیاز منفی[/rating-minus]
  • [rating-plus]امتیاز مثبت[/rating-plus]
[/rating-type-3]
28-04-1398, 11:44

پاورپوینت کاربردی در زمینه تئوری برآورد (ویژه مهندسین نقشه برداری)

دسته بندی : کتاب و جزوات درسی

پاورپوینت کاربردی در زمینه تئوری برآورد (ویژه مهندسین نقشه برداری)


تعدیل(سرشکنی، اجسمنت) زماني معنای واقعی خود را پیدا می کند كه داده هاي موجود، از حداقل مقدار لازم جهت رسیدن به یک جواب منحصر بفرد تجاوز كنند(داده هاي اضافی). از آنجايي كه این داده ها معمولاً از مشاهدات (اندازه گيريها) بدست مي آيند و و بدلیل وجود منابع خطای مختلف در بدست آوردن آنها، معمولاً همه داده های اضافی بدست آمده جهت برآورد مجهولات بکار برده نمی شوند. در واقع اگر داده های بدست آمده از مشاهده یک کمیت را به دسته های مختلف تقسیم بندی نماییم، بدلیل وجود منابع خطای متفاوت در هر دسته، نتایج مختلفی برای کمیت مورد نظر حاصل خواهد شد. اهمیت شناخت منابع خطاها، رفتار خطاها و نحوه تاثیر آن بروی کمیت های مشاهده شده و نیز چگونگی از بین بردن یا به حداقل رساندن اثر خطا بر روی کمیتهای برآورد شده، ضرورت شناخت روشهای مختلف و متفاوت تعدیل(سرشکنی خطاها) را بیان می دارد. دقت مفهومی است که در بدست آوردن مجهولات از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد، چرا اگر همه مراحل مورد نظر بدرستی انجام گیرد اما دقت لازم در مجهولات حاصل نشود موقعیت‌های بدست آمده کارایی چندانی نخواهند داشت. البته لازم بذکر است که دقت و مفهوم آن و چگونگی دست‌یابی به دقت‌های مورد نظر به عوامل مختلفی همانند: نوع مشاهدات، روش‌های اندازه‌گیری، مدل‌های ریاضی و اجزای موجود در آن و .... بستگی خواهد داشت که در قسمت‌های مختلف این کتاب در مورد آنها توضیح داده خواهد شد. مفهوم دقت معمولاً هم ارز با مفهوم خطا بکار برده می‌شود؛ چنان¬که دقت بالا معادل با خطای کمتر خواهد بود و برعکس آن نیز صادق است. شاید یکی از مهمترین مراحل در بدست آوردن مجهولات با دقت بالا، شناخت منابع خطاها، انواع خطاها و چگونگی تأثیر این خطاها بروی مشاهدات و در نتیجه مجهولات خواهد بود. با توجه به این نکته که مشاهدات، اصلی‌ترین و مهم¬ترین ابزار جهت تعیین مجهولات هستند در نتیجه وجود عوامل مختلف خطا در مشاهدات منجر به پایین آمدن دقت مجهولات خواهد شد؛ در واقع هرگونه خطا در مشاهدات مستقیماً بر برآورد مجهولات اثرگذار خواهد بود. از¬این¬رو بدست آوردن مشاهدات با کمترین خطا و یا استفاده از روش‌های مختلف جهت کاستن اثر خطا بروی مجهولات از اهمیت ویژه‌ای در نقشه‌برداری برخوردار است.
در شاخه¬های مختلف نقشه¬برداری، کمیت¬های فیزیکی متنوعی برای دستیابی به مجهولات که در بسیاری موارد مختصات نقاط زمین هستند، اندازه¬گیری می¬گردند که هر مشاهده انجام شده را می¬توان متناظر و مولد یک مکان هندسی دانست که نقطه مجهول را به نقطه و یا نقاط با مختصات معلوم مرتبط می¬سازد؛ بنابراین با متناظر ساختن معادله هر مکان هندسی به مشاهده مربوطه، می¬توان مقوله برآورد مجهولات را به¬مثابه تعیین جواب¬های یک دستگاه معادلات (خطی یا غیر خطی) دانست. طبیعی¬ است که چنین دستگاهی اگر دارای تعداد معادلات کمتر از مجهولات باشد، بی¬نهایت جواب داشته و موضوع تعیین مجهولات در این حالت-که چیزی جز داشتن تعداد مشاهدات ناکافی در نقشه¬برداری نیست- منتج به نتیجه نخواهد شد.


پاورپوینت ارائه شده شامل 270 اسلاید در زمینه مباحث تئوری برآورد بهمراه مثالهای کاربردی در زمینه های مختلف مهندسی نقشه برداری است.

****************************************************************************************************
از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت کاربردی در زمینه تئوری برآورد
با ما در ارتباط باشید: [email protected] - 09900213878

****************************************************************************************************
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

به کدام یک از شاخه های رشته مهندسی نقشه برداری علاقه مندید؟

ژئودزی
فتوگرامتری
سنجش از دور
سیستم اطلاعات مکانی
هیدروگرافی