» » ژئودزی ماهواره ای (Satellite Geodesy)
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 6981
  • نويسنده: irangeo
  • تاريخ: 8-12-1394, 06:43
[rating-type-1]
[/rating-type-1] [rating-type-2]
  • [rating-plus]Like[/rating-plus]
[/rating-type-2] [rating-type-3]
  • [rating-minus]امتیاز منفی[/rating-minus]
  • [rating-plus]امتیاز مثبت[/rating-plus]
[/rating-type-3]
8-12-1394, 06:43

ژئودزی ماهواره ای (Satellite Geodesy)

دسته بندی: کتاب و جزوات درسی, کارشناسی, کارشناسی ارشد

ژئودزی ماهواره ای (Satellite Geodesy)
ناوبری (Navigation) و تعیین موقعیت مکانی (Positioning) دو موضوع مهم و تعیین کننده در اکثر فعالیت های بشر بوده و هست و همواره انسان را در دست یابی به توانایی هرچه بیشتر و بهتر در این دو مقوله به چالش انداخته است. در طی سالهای گذشته فن آوری های زیادی برای مسیریابی و تعیین موقعیت مکانی مورد استفاده و آزمون قرار گرفتند که هریک ضمن داشتن امتیازات، ناکارآمدیهای خود را داشتند. با پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه از سیستمهای پیشرفته ماهواره ای استفاده می شود. ماهواره های مسیریاب قادر به مشخص نمودن طول و عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، سرعت، فاصله و زمان با دقت بسیار بالا می باشند. اولین ایده ژئودزی ماهواره ای به پروفسور وایزالا (1946) فنلاندی برمی گردد. همچنین توسط این شخص برای اولین بار روش اندازه گیری یک طول باز استاندارد ابداع شد. او برای این اندازه گیری از روش تداخل سنجی(انتشار امواج از هر ایستگاه) استفاده کرد که هنوز هم این روش مورد استفاده است. این شخص بنیانگذار ژئودزی ماهواره ای با نقاط چند صد کیلومتری که به هم دید ندارند می باشد. به این ترتیب که چراغی در زیر یک بالون نصب کرده و آنرا به هوا فرستادند سپس از دو نقطه مورد نظر شب هنگام به صورت کاملاً همزمان از آن عکسبرداری کردند در نتیجه دو عکس حاصل شد که دارای زمینه ستارگان مشترک بودند که بالون نیز در هر دو موجود است.
در چهارم اکتبر1957 اولین ماهواره به منظور تحقیقات جوی و لایه تروپسفر از طرف روسها بنام) (Sputnik به فضا پرتاب شد. یک سال بعد آمریکاییها ماهواره ECHO-1 را درسال 1960 به همین منظور به فضا پرتاب کردند. سپس در سال 1964 ماهوارهPAGEOS توسط آمریکاییها به منظور اهداف ژئودزی و ناوبری پرتاب شد که اولین شبکه مثلث بندی در دنیا بنام شبکهBC-4 (بی سی فور) انجام شد. فواصل شبکه فوق بین دوهزار تا پنج هزار کیلومتر است.
توسعه ژئودزی ماهواره ای می تواند به سه فاز تقسیم شود:
1- از سال 1958 تا 1970 میلادی که فاز توسعه روشهای پایه برای مشاهدات ماهواره ای و محاسبه و تجزیه و تحلیل مدارات ماهواره ها می باشد. این فاز با روش تعیین امتداد به وسیله دوربین شناخته می شود و نتایج اصلی این فاز عبارتند از تعیین ضرایب هارمونیک اولین مدلهای ژئوپتانسیل زمین.
2- از سال 1970 تا 1980 میلادی که فاز پروژه های علمی نامیده می شود. در این فاز روشهای مشاهداتی جدید بخصوص فاصله یابی نسبت به ماهواره (SLR) و ماه) (LLR و همچنین ارتفاع یابی از ماهواره (Satellite Altimetery) توسعه یافت. سیستم ترانزیت برای تعیین موقعیت ژئودتیک داپلر استفاده گردید. تعیین مختصات و پالایش مدلهای ژئوئید جهانی انجام شد و منجر به مدلهای توسعه یافته از زمین گردید. افزایش دقت مشاهدات امکان بررسی پدیده های ژئودینامیکی ازقبیل دوران زمین، حرکت قطب و جابجایی های پوسته زمین را پدید آورد. نقشه برداری با داپلر برای ایجاد و نگهداری شبکه های کنترل ژئودتیک بکارگرفته شد.
3- از سال 1980میلادی به بعد که فاز استفاده اجرایی از روشهای ماهواره ای در ژئودزی، ژئودینامیک و نقشه برداری نامیده می شود. دراین فاز دو موضوع حائز اهمیت می باشد:
 روشهای ماهواره ای بطور فزاینده ای توسط جامعه نقشه برداری مورد استفاده قرارگرفته و جایگزین روشهای معمول وسنتی شده اند. این روند با اولین نتایج بدست آمده از مشاهدات GPS شروع شده و نوید استفاده کامل از GPS را درتمامی عملیات نقشه برداری به ما می دهد.
 موضـوع دوم افزایش بسـیار بالای دقـت مشاهـدات است که نتیجـه آن جایـگزینی کـامـل روشهای کلاسیک نجومی در نمایش حرکت قطب و دوران زمین می باشد. از روشهای ماهواره ای همچنین در پروژه های یافتن حرکات پوسته زمین دربسیاری از نقاط جهان استفاده می گردد.
نوع دیگری از توسعه و بکارگیری ژئودزی ماهواره ای را می توان بصورت زیر در نظر گرفت:
1. از سال 1958 تا سال 1970: توسعه و بکارگیری روشهای پایه و اساسی در اندازه گیری مشاهدات، محاسبه و آنالیز مدار ماهواره ها.
2. از سال 1970 تا سال 1980: کاربردهای علمی و عملی ژئودزی ماهواره ای همانند روشهای اندازه گیری SLR، LLR و سیستم ترانزیت
3. از سال 1980 تا سال 1990: استفاده از ژئودزی ماهواره ای در ژئودزی، ژئودینامیک و نقشه برداری.
4. از سال 1990 تا سال 2000: ایجاد و بکارگیری سیستمهای تعیین موقعیت ملی و بین المللی همانند شبکه IGS برای کل دنیا، شبکه CORS در آمریکا، شبکه SAPOS در کانادا
5. از سال 2000 تاکنون: کاربردهای خاص و پیشرفتهای نوین در ژئودزی ماهواره ای همانند
 استفاده از ماهواره هایGRACE ،GHAMP ، GOCE جهت تعیین میدان ثقل زمین با دقت بالا.
 راه اندازی سیستمهای جدید تعیین موقعیت ماهواره ای همانند سیستم گالیله در اروپا
 استفاده از نتایج سیستمهای تعیین موقعیت ماهواره ای در سایر سیستمها همانند SAR و INSAR
 استفاده از نتایج دقیق سیستمهای تعیین موقعیت ماهواره ای در بحثهای ژئودینامیکی همانند بررسی ساز و کار زلزله ها، آتشفشانها و پدیده های هواشناسی و ....***********************************************************************************************************************
++++++++++++++++++++++++++++++++ قیمت این محصول 2500 تومان می باشد ++++++++++++++++++++++++از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر جمور
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر مشهدی حسینعلی
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر غفاری رزین
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر عبادی
از اینجا دانلود کنید - جزوه دکتر باعث
از اینجا دانلود کنید - جزوه مهندس رستمی
از اینجا دانلود کنید - جزوه مهندس قربانعلی
از اینجا دانلود کنید - جزوه مهندس میرقاسمپور
از اینجا دانلود کنید - مبانی جی پی اس
از اینجا دانلود کنید - نمونه سوالات و تستها
با ما در ارتباط باشید: irangeomatics4u@gmail.com - 09900213878

***********************************************************************************************************************
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
هر دو کد داده شده را وارد نمائيد: *