» » پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی
پارس دیتالایف
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 739
  • نويسنده : irangeo
  • تاريخ : 16-01-1399, 21:31
[rating-type-1]
[/rating-type-1] [rating-type-2]
  • [rating-plus]Like[/rating-plus]
[/rating-type-2] [rating-type-3]
  • [rating-minus]امتیاز منفی[/rating-minus]
  • [rating-plus]امتیاز مثبت[/rating-plus]
[/rating-type-3]
16-01-1399, 21:31

پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی

دسته بندی : کتاب و جزوات درسی

پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی


رشته مهندسی نقشه برداری یکی از رشته های تقریباً جدید در شاخه رشته های فنی مهندسی بوده که به مباحث مختلف تهیه نقشه با روشهای مختلف و کاربردهای متفاوت می پردازد. امروزه این رشته با نام مهندسی ژئوماتیک نیز شناخته میشود که گستره کلی فعالیتهای علم نقشه برداری را در برمیگیرد. نقشه برداری به شاخه های ژئودزی، فتوگرامتری، سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی تقسیم بندی میشود. دروس بسیار متنوع و کاربردی در دوره کارشناسی و همچنین در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری این رشته تدریس میشود. با توجه به اینکه هدف این وب سایت اطلاع رسانی و در اختیار قرار دادن فایلهای مرتبط با گرایش مهندسی ژئودزی و دروس مختلف این گرایش در دوره های کارشناسی، ارشد و دکتری است در ادامه پاورپوینتهای بسیار کاربردی و تخصصی در زمینه برخی از دروس ارائه میشوند. امیدواریم با تهیه و در اختیار گداشتن این فایلها بتوانیم گامی موثر در راستای آموزش تخصصی و کاربردی برخی از دروس مهندسی نقشه برداری علی الخصوص گرایش مهندسی ژئودزی برداشته باشیم.

براساس تعریف ارائه شده توسط هلمرت، ژئودزی دانشی است که در مورد شکل و اندازه زمین، میدان ثقل آن و همچنین تغییرات زمانی زمین بحث و بررسی میکند. براساس این تعریف اساسی، میتوان سه شاخه ژئودزی هندسی، فیزیکال ژئودزی و ژئودینامیک را از آن استخراج نمود. ژئودزی هندسی شاخه ای از ژئودزی است که به بررسی شکل و ابعاد زمین با استفاده از روشهای کلاسیک و جدید میپردازد. از جمله تکنولوژیهای جدید جهت اندازه گیری شکل و ابعاد زمین استفاده از سیستم های تعیین موقعیت ماهواره ای همانند سیستم GPS است. با توجه به اینکه این تکنولوژی دارای مزایای زیادی همانند در دسترس بودن بصورت آنی، عدم نیاز به وجود دید مابین ایستگاهها، وجود مشاهدات فراوان، اندازه گیری در هر شرایط آب و هوایی و همچنین سرعت انجام عملیات با آن میباشد، بسرعت در حال استفاده در پروژه های مختلف نقشه برداری و ژئودزی میباشد.
سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی یا جی‌پی‌اس (به انگلیسی: Global Positioning System) (با نماد اختصاری GPS) منظومه‌ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آنها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند. پروژه ساخت این سیستم از سال ۱۹۷۳ در آمریکا برای رفع محدودیت‌های سایر سیستم‌های ناوبری آغاز شد. طراحی و توسعه و پشتیبانی این سیستم بر عهده وزارت دفاع ایالات متحده است. جی‌پی‌اس در تمام شرایط به‌صورت ۲۴ ساعت در شبانه‌روز و در تمام دنیا قابل استفاده‌است، و هیچ‌گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند. سیستم‌های مشابهی نیز وجود دارند که در حال استفاده یا طراحی هستند. سیستم روسی گلوناس مهمترین آنهاست که تقریباً همزمان با جی‌پ‌اس تکامل یافته اما از سال ۲۰۰۸ به بهره‌برداری کامل رسیده است. اتحادیه اروپا، هند و چین نیز هر یک سیستم‌های مشابهی را در دست توسعه دارند.


تعدیل(سرشکنی، اجسمنت) زماني معنای واقعی خود را پیدا می کند كه داده هاي موجود، از حداقل مقدار لازم جهت رسیدن به یک جواب منحصر بفرد تجاوز كنند(داده هاي اضافی). از آنجايي كه این داده ها معمولاً از مشاهدات (اندازه گيريها) بدست مي آيند و و بدلیل وجود منابع خطای مختلف در بدست آوردن آنها، معمولاً همه داده های اضافی بدست آمده جهت برآورد مجهولات بکار برده نمی شوند. در واقع اگر داده های بدست آمده از مشاهده یک کمیت را به دسته های مختلف تقسیم بندی نماییم، بدلیل وجود منابع خطای متفاوت در هر دسته، نتایج مختلفی برای کمیت مورد نظر حاصل خواهد شد. اهمیت شناخت منابع خطاها، رفتار خطاها و نحوه تاثیر آن بروی کمیت های مشاهده شده و نیز چگونگی از بین بردن یا به حداقل رساندن اثر خطا بر روی کمیتهای برآورد شده، ضرورت شناخت روشهای مختلف و متفاوت تعدیل(سرشکنی خطاها) را بیان می دارد. دقت مفهومی است که در بدست آوردن مجهولات از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار می‌باشد، چرا اگر همه مراحل مورد نظر بدرستی انجام گیرد اما دقت لازم در مجهولات حاصل نشود موقعیت‌های بدست آمده کارایی چندانی نخواهند داشت. البته لازم بذکر است که دقت و مفهوم آن و چگونگی دست‌یابی به دقت‌های مورد نظر به عوامل مختلفی همانند: نوع مشاهدات، روش‌های اندازه‌گیری، مدل‌های ریاضی و اجزای موجود در آن و .... بستگی خواهد داشت که در قسمت‌های مختلف این کتاب در مورد آنها توضیح داده خواهد شد. مفهوم دقت معمولاً هم ارز با مفهوم خطا بکار برده می‌شود؛ چنان¬که دقت بالا معادل با خطای کمتر خواهد بود و برعکس آن نیز صادق است. شاید یکی از مهمترین مراحل در بدست آوردن مجهولات با دقت بالا، شناخت منابع خطاها، انواع خطاها و چگونگی تأثیر این خطاها بروی مشاهدات و در نتیجه مجهولات خواهد بود. با توجه به این نکته که مشاهدات، اصلی‌ترین و مهم¬ترین ابزار جهت تعیین مجهولات هستند در نتیجه وجود عوامل مختلف خطا در مشاهدات منجر به پایین آمدن دقت مجهولات خواهد شد؛ در واقع هرگونه خطا در مشاهدات مستقیماً بر برآورد مجهولات اثرگذار خواهد بود. از¬این¬رو بدست آوردن مشاهدات با کمترین خطا و یا استفاده از روش‌های مختلف جهت کاستن اثر خطا بروی مجهولات از اهمیت ویژه‌ای در نقشه‌برداری برخوردار است.
در شاخه¬های مختلف نقشه¬برداری، کمیت¬های فیزیکی متنوعی برای دستیابی به مجهولات که در بسیاری موارد مختصات نقاط زمین هستند، اندازه¬گیری می¬گردند که هر مشاهده انجام شده را می¬توان متناظر و مولد یک مکان هندسی دانست که نقطه مجهول را به نقطه و یا نقاط با مختصات معلوم مرتبط می¬سازد؛ بنابراین با متناظر ساختن معادله هر مکان هندسی به مشاهده مربوطه، می¬توان مقوله برآورد مجهولات را به¬مثابه تعیین جواب¬های یک دستگاه معادلات (خطی یا غیر خطی) دانست. طبیعی¬ است که چنین دستگاهی اگر دارای تعداد معادلات کمتر از مجهولات باشد، بی¬نهایت جواب داشته و موضوع تعیین مجهولات در این حالت-که چیزی جز داشتن تعداد مشاهدات ناکافی در نقشه¬برداری نیست- منتج به نتیجه نخواهد شد.


یک سامانه تعیین موقعیت ماهواره ای، سامانه ای است که با استفاده از اجرام سماوی و یا ماهواره های مصنوعی که بدور زمین گردش میکنند، تعیین موقعیت (Positioning) انجام میدهد. تاکنون سامانه های ماهواره ای بسیار زیادی در دنیا بوجود آمده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. از جمله این سامانه ها میتوان به سامانه های ماهواره ای SLR، LLR، VLBI و GPS اشاره کرد. با توجه به نیاز روزافزون استفاده از سامانه های ماهواره ای در تعیین موقعیت دقیق، بسیاری از کشورها هزینه های زیادی را جهت راه اندازی و بکار گیری سامانه های محلی و منطقه ای انجام داده اند. از جمله این سامانه ها که در سه دهه اخیر بوجود آمده اند میتوان به سامانه ماهواره ای اتحادیه اروپا با نام سامانه گالیله، سامانه مربوط به کشور روسیه بنام سامانه گلوناس و همچنین سامانه ماهواره ای مربوط به کشور چین با نام بیدو اشاره نمود. این سامانه ها از لحاظ ساختار، چگونگی انجام مشاهدات و روابط ریاضی مشابه با سامانه تعیین موقعیت جهانی بوده و در اصل مکملی برای این سامانه محسوب میشوند. مشاهدات و اندازه گیریهای این سامانه های تعیین موقعیت در اختیار کاربران قرار داشته و در نقاط مختلف جهان میتوان از آنها بهره برد.


پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی

گلوناس یا سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی، یک سامانه ناوبری ماهواره‌ای بر مبنای موج‌های رادیویی است که به وسیلهٔ نیروی دفاعی هوا-فضای روسیه برای دولت روسیه فعالیت می‌کند. گلوناس، هم مکمل و هم جایگزینی برای سامانه موقعیت‌یاب جهانی ایالات متحده آمریکا (جی پی اس) می‌باشد و تنها سامانه جایگزین ناوبری می‌باشد که از لحاظ پوشش و دقت با جی پی اس قابل مقایسه‌است. توسعه گلوناس به وسیلهٔ اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ شروع شد. با آغاز به کار در ۱۲ اکتبر ۱۹۸۲، موشک‌های متعددی ماهواره‌ها را به سامانه اضافه کردند تا آنجا که مدار در سال ۱۹۹۵ کامل شد. بعد از سال ۲۰۰۰ و در زمان ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، نوسازی سامانه در بالاترین اولویت دولت قرار گرفت و بودجهٔ آن افزایش یافت. گلوناس پرهزینه‌ترین برنامهٔ سازمان فضایی فدرال روسیه است که سومین بودجه اش را در سال ۲۰۱۰ مصرف کرد. تا سال ۲۰۱۰، گلوناس ۱۰۰% خاک روسیه و تا سال ۲۰۱۱، با نوسازی کامل مدار به وسیلهٔ ۲۴ ماهواره، کل کره زمین تحت پوشش قرار گرفت. طراحی‌های ماهواره‌های گلوناس تحت چندین بهینه‌سازی قرار گرفته‌است که آخرین نسخه این بهینه سازی‌ها گلوناس-کا می‌باشد.


پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی

گالیلئو سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی بوده که در حال ساخته‌شدن توسط اتحادیه اروپا و سازمان فضایی اروپا و سامانه اروپایی ماهواره‌ای ناوبری جهانی؛ جی‌ان‌ای‌اس اروپایی است که بخش‌های مرکزی آن در پراگ در جمهوری چک، همراه با دو مرکز عملیات زمینی، اوبرفافن هوفن نزدیک مونیخ در آلمان و فوچینو در ایتالیا ایجاد شده‌است. این پروژهٔ پنج میلیارد یورویی به نام ستاره‌شناس مشهور ایتالیایی گالیلئو گالیله نامگذاری شده‌است. یکی از اهداف گالیلئو، فراهم آوردن و ارائهٔ یک سیستم جایگزین مکان یابی بومی با دقت بالا است که توسط آن کشورهای اروپایی می‌توانند با این خودکفایی کامل، از سیستم گلوناس روسیه، ناویس هند و سیستم‌های چینی سامانه ناوبری بیدو، و جی پی اس (GPS) ایالات متحده بی‌نیاز شده و به آن تکیه کنند، چرا که سیستم‌های گلوناس و GPS، می‌توانند در هنگام جنگ یا درگیری برای کاربران تجاری، غیرفعال گردند. در ابتدا انتظار می‌رفت این سیستم تا سال ۲۰۱۲ راه اندازی شود. استفادهٔ جزئی عمومی (با دقت ابتدایی) از خدمات گالیلئو رایگان و به روی همه باز خواهد بود. قابلیت‌های با دقت بالا برای کاربران تجاری با پرداخت هزینه، در دسترس خواهد بود. گالیلئو بر آنست که با ارائهٔ اندازه‌گیری‌های موقعیتی افقی و عمودی در دقت ۱ متر، خدمات موقعیتی بهتر و دقیق‌تری از عرض‌های جغرافیایی بالا، نسبت به دیگر سیستم‌های موقعیت‌یاب ارائه دهد.


پاورپوینت های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی

سامانه ناوبری بِیدو یا سامانه ماهواره‌ای ناوبری بیدو (قطب نما) پروژه‌ای بوسیلهٔ چین برای توسعهٔ سامانه ناوبری ماهواره‌ای مستقل است. اولین سامانه بیدو که بطور رسمی سامانه آزمایشی ماهواره‌ای ناوبری بیدو یا بیدو-۱ خوانده می‌شود، شامل سه ماهواره با پوشش و کاربردهای محدود است. این سامانه از سال ۲۰۰۰، خدمات ناوبری را عمدتاً برای مشتریان در چین و مناطق همسایهٔ آن، ارائه می‌دهد. نسل دوم این سامانه که به نام قطب نما یا بیدو-۲ شناخته شده‌است و یک سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی شامل ۳۵ ماهواره خواهد بود، هنوز در دست احداث است. این سامانه در چین در دسامبر ۲۰۱۱ با ۱۰ ماهواره شروع به کار کرد و برنامه‌ریزی شده‌است تا سال ۲۰۱۲ به منطقه آسیا-اقیانوسیه و تا سال ۲۰۲۰ به کل زمین خدمات ارائه کند. چین بامداد روز دوشنبه 23 سپتامبر 2019 دو ماهواره دیگر از سری ماهواره های ناوبری بیدو را از مرکز راه اندازی ماهواره شیچانگ در استان سیچوان با موفقیت به فضا پرتاب کرد که ۳۱۲ امین ماموریت برای موشک های حامل سری لانگ مارچ بود.سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی یا جی‌پی‌اس منظومه‌ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها نوستار (NAVSTAR) نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آن‌ها بین ۱۰ تا ۱۰۰ متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند. سیستم جی‌پی‌اس بدون وابستگی به گیرنده‌های تلفن یا اینترنت عمل می‌کند، اگر چه با این فناوری‌ها می‌توان اطلاعات دریافتی از این سیستم موقعیت‌یابی را مناسب تر و کاربردی تر کرد. سیستم جی‌پی‌اس می‌تواند توانایی‌های حیاتی در زمینه موقعیت‌یابی برای کاربران نظامی، مدنی یا کاربران عادی در سراسر جهان فراهم کند. پروژه جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۳ و توسط ایالات متحده، برای غلبه بر محدودیتهای سیستم‌های موقعیت‌یابی پیشین، شروع شد. وزارت دفاع آمریکا سیستمی را توسعه داد که به شکل پیش‌فرض ۲۴ ماهواره را به کار می‌برد. طراحی و توسعه و پشتیبانی این سیستم بر عهده وزارت دفاع ایالات متحده است. جی‌پی‌اس در تمام شرایط به‌صورت ۲۴ ساعت در شبانه‌روز و در تمام دنیا قابل استفاده‌است، و هیچ‌گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌شود. ماهواره‌های جی‌پی‌اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنالهای حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند.

****************************************************************************************************
لطفا از اینجا دانلود نمایید - پاورپوینت ژئودزی ماهواره ای (145 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود نمایید - پاورپوینت مبانی ژئودزی (280 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت تئوری برآورد (270 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت تئوری خطاها (86 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت جبر خطی و ماتریسی برای نقشه برداران (50 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت نقشه برداری ژئودتیک (258 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت تفکیک آپارتمان (112اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت سامانه شمیم (35 اسلاید)


لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت سامانه تعیین موقعیت گالیله (45 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت سامانه تعیین موقعیت گلوناس (50 اسلاید)
لطفا از اینجا دانلود کنید - پاورپوینت سامانه تعیین موقعیت بیدو چین (40 اسلاید)
با ما در ارتباط باشید: [email protected] - 09900213878

****************************************************************************************************
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل:
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

به کدام یک از شاخه های رشته مهندسی نقشه برداری علاقه مندید؟

ژئودزی
فتوگرامتری
سنجش از دور
سیستم اطلاعات مکانی
هیدروگرافی