تبلیغات
تبلیغات
آکادمی مهندسی ژئودزی » کتاب و جزوات درسی

نرم افزار انوی ساراسکیپ و آموزش تخصصی آن

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 2
بازدیدها : 1 827
نرم افزار انوی ساراسکیپ و آموزش تخصصی آن نرم افزار ENVI، یک نرم افزار تخصصی در زمینه سنجش از دور است که از آن برای پردازش تصاویر ماهواره های مختلف استفاده می شود. نرم افزار ENVI یکی از نرم افزارهای مادر در سنجش از دور است که قابلیت پردازش تصاویر ماهواره ای در مراحل پیش پردازش، پردازش و پس پردازش را به خوبی ارائه می کند. واژه ENVI مخفف شده عبارت the Environment For Visualizing Images (محیطی برای متصورسازی تصاویر) میباشد. در این نرم افزار مشاهده اطلاعات به صورت کامل و جامع، همچنین آنالیز و پردازش تصاویر در ابعاد و اندازه های مختلف به نحو کاملا کاربر پسندی ارائه میشود.نرم افزار ENVI، نرم‌افزاری ایده آل برای متصورسازی، تجزیه، تحلیل، ارایه و نمایش انواع مختلف تصاویر رقومی می‌باشد. این نرم افزار بسته پردازش تصویر کاملی است که شامل ابزارهای تصحیح اتمسفری، تصحیح هندسی، تجزیه و تحلیل تصاویر راداری، برخی قابلیتهای GIS بُرداری و رستری ، پشتیبانی تصاویر با فرمتهای مختلف میشود. این نرم افزار تنها نرم افزار پردازش تصویر با قابلیت ترکیبی روشهای فایل– مبنا و باند– مبنا میباشد.

نرم افزار متاشیپ (فتواسکن) و آموزش تخصصی آن

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 2 629
نرم افزار متاشیپ (فتواسکن) و آموزش تخصصی آن نرم افزار Agisoft Photoscan با نام جدید Agisoft Metashape ، که تولید شده بوسیله کمپانی روسی AgiSoft میباشد، نرم افزاری بسیار قدرتمند برای مدلسازی های سه بعدی می باشد. سال 1391 بود که کمپانی agisoft از کشور روسیه نرم افزار فتواسکن را برای پردازش تصاویر پهپاد و برد کوتاه ارائه کرد. این نرم افزار از همان ابتدا قابلیت های خوبی داشت و در طول زمان سعی کرده با ارائه آپدیت ها قابلیت های خود را افزایش دهد. بعد از مدتی کمپانی agisoft با تغییر در الگوریتم برنامه نویسی و ظاهر نرم افزار اسم آن را از فتواسکن به متاشیپ تغییر داد. این نرم افزار با انجام پردازش های خاص و مبتنی بر علم فتوگرامتری و طبق الگوریتم های قدرتمند بر روی تصاویر دیجیتال قادر به تولید مدل های سه بعدی است و با استفاده از تکنولوژی ویژه خود اقدام به اسکن تصاویر ثابت نموده و با شبیه‌ سازی هوشمند آبجکت مورد نظر، یک مدل سه بعدی از تصویر را به شما خواهد داد.

نرم افزار اسنپ و آموزش تخصصی آن

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 1 940
نرم افزار اسنپ و آموزش تخصصی آن ماهواره های زیادی هستند که اطراف کره زمین در حال گردش هستند و هر کدام از این ماهواره ای وظیفه خاصی برعهده دارند. برخی از این ماهواره ها اطلاعات بی نظیری در موضوعات متنوع علوم محیطی به خصوص در زمینه آب و محیط زیست در اختیار ما قرار می دهند. این داده های ارسالی توسط ماهواره ها، داده های خامی هستند که نیاز به پردازش دارند. یکی از نرم افزارهایی که وظیفه پردازش تصاویر ماهواره ای را به نحو احسن انجام می دهد نرم افزار SNAP می باشد. نرم افزار SNAP یکی از نرم افزارهای بسیار مناسب در این زمینه است که امکانات جامعی را در اختیار شما قرار می دهد تا اطلاعات مختلفی را از طریق داده های ارسالی از ماهواره ها بدست آورید. عبارت SNAP مخفف عبارت SeNtinel Application Platform است که در سال ۲۰۱۴ میلادی به عنوان یک پلتفرم تخصصی در زمینه پردازش تصاویر ماهواره ای سری سنتینل به صورت رسمی از سوی سازمان فضایی اتحادیه اروپا عرضه شد. از این رو، امروزه می توان کاربرد فراوان و وسیع نرم افزار تخصصی SNAP را به منظور پردازش و آنالیز، بصری سازی و مدل سازی مشاهدات صورت گرفته از سطح زمین (داده ها / تصاویر) توسط سنجنده ماهواره ای Sentinel و همچنین دیگر سنجنده ها نام برد.

نرم افزار کلومبوس و آموزش تخصصی آن

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 2 236
نرم افزار کلومبوس و آموزش تخصصی آن
یکی از مباحث ژئوماتیک مبحث سرشکنی می‌باشد. سرشکنی در اصل مباحثی را بیان می‌کند برای برآورد مقادیر کمیت‌های مجهول به گونه ای که به بهترین نحوه ممکن به مقداری واقعی کمیت نزدیک باشند. در این راستا از روش‌های ریاضی و آمار و احتمالات بهره گرفته می‌شود. با توجه با حجم بالای محاسبات سرشکنی جهت انجام سرشکنی، از رایانه بایستی بهره برد. و چون شکل و ساختار مشاهدات نقشه برداری متنوع و متفاوت از یکدیگر می‌باشد، برای انجام سرشکنی هر پروژه نیاز به نوشتن برنامه می‌باشد که عموماً از زبان متلب (Matlab) به دلیل مزایایی که دارد استفاده می‌شود و نمی‌توان برای تمام شکل مشاهدات نقشه برداری یک نرم افزار جامع طراحی نمود. بدین خاطر تعداد نرم افزار های سرشکنی مشاهدات نقشه برداری بسیار اندک می‌باشد. یکی از این نرم افزارها، نرم افزار کلمبوس (COLUMBUS) می‌باشد. نرم افزار Columbus بهترین برنامه کاربردی برای سرشکنی شبکه های نقشه برداری و تست فاکتور واریانس ثانویه و بدست آوردن باقیمانده ها و همچنین در شبکه های میکروژئودزی در بدست آوردن جابجای شبکه محسوب میشود.

پاورپوینت ها و پروژه های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 5 852
پاورپوینت ها و پروژه های تخصصی نقشه برداری - ژئودزی رشته مهندسی نقشه برداری یکی از رشته های تقریباً جدید در شاخه رشته های فنی مهندسی بوده که به مباحث مختلف تهیه نقشه با روشهای مختلف و کاربردهای متفاوت می پردازد. امروزه این رشته با نام مهندسی ژئوماتیک نیز شناخته میشود که گستره کلی فعالیتهای علم نقشه برداری را در برمیگیرد. دروس بسیار متنوع و کاربردی در دوره کارشناسی و همچنین در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری این رشته تدریس میشود. با توجه به اینکه هدف این وب سایت اطلاع رسانی و در اختیار قرار دادن فایلهای مرتبط با گرایش مهندسی ژئودزی و دروس مختلف این گرایش در دوره های کارشناسی، ارشد و دکتری است در ادامه پاورپوینتها و پروژه های بسیار کاربردی و تخصصی در زمینه برخی از دروس و موضوعات ارائه میشوند. این مجموعه در حال بروزرسانی می باشد.

ژئودینامیک پیشرفته

در تاریخ : 10.10.48
توسط : irangeo
نظرات : 0
بازدیدها : 21 347
ژئودینامیک پیشرفته ژئودینامیک شاخه ای علم ژئودزی است که بررسی تغییرات زمانی-مکانی پوسته زمین و لایه های درونی آن می پردازد. این شاخه ارتباط تنگاتنگی با علم ژئوفیزیک دارد. مطالعات ژئوديناميك در ايران به طور جدي از سال 1377 به منظور پايش تغييرات پوسته زمين در سازمان نقشه برداري آغاز گرديد و از همان زمان فعاليتها و تحقيقات ويژه اي در اين راستا انجام شد. شبكه ژئوديناميك سراسري مشتمل بر 120 ایستگاه دائم GPS در سال 1383 به منظور بررسي حركات تكتونيك طراحي شد و از همان زمان شروع به کار کرد. اين شبكه شامل 120 ايستگاه مي باشد كه در قالب يك شبكه اصلي مشتمل بر 40 ايستگاه و سه شبكه محلي با نامهاي آذربايجان، تهران و خراسان و با توجه به دو پارامتر لرزه خيزي و جمعيت طراحي شده است.جستجو

اشتراک ها

آکادمی ژئودزی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

خبرنامه

برای دریافت جدیدترین اخبار و مطالب سایت با وارد کردن ایمیل خود مشترک خبرنامه آکادمی ژئودزی شوید :

نظرسنجی